« Travanj 2024 »

BIOTEKA U PŠ GOTALOVO
Autor: Violeta Pranjić, 26. 11. 2018.

AKTIV- obrazovanje djece za okoliš i prirodu u Općini Gola

U petak 23.11.2018.g. u PŠ Gotalovo gostovala je "Bioteka u pokretu" čije su djelatnice za sve učenike PŠ Gotalovo održale radionicu AKTIV- obrazovanje djece za okoliš i prirodu.
Cilj radionice bio je uočiti važnost i utjecaj koji ima biljni i životinjski svijet na okoliš i život čovjeka. Učenici su trebali otkriti što oni sami mogu učiniti za dobrobit biljnog i životinjskog svijeta te za očuvanje ekosustava.

Na početku radionice pred učenike je postavljen problemski zadatak. Trebali su prepoznati što je na određenim plakatićima te ih razvrstati prema nekoj vezi koju uoče. U početku nije bilo jednostavno, jer učenici nisu prepoznali pamuk, kao biljku i nisu prepoznali plakatić koji je prikazivao ispucalo tlo. Ubrzo su počeli uočavati vezu i točno razvrstali plakatiće.

Sljedeći korak bio je igranje uloga. Učenici su dobili uloge ribara, ekologa, političara, vlasnika hotela, turista i šumara. Trebali su zamisliti kako su odrasli i imaju 30-ak godina te se nalaze u Nacionalnom parku Krka. Svatko od njih gleda mjesto na kojem se nalazi "svojim" očima. Ribar misli samo na ribolov u parku, ekolog štiti park i brine o očuvanju parka, političar se ne želi zamjeriti nikome pa je malo na jednoj, malo na drugoj strani, vlasnik hotela vidi primamljivo zemljište na kojem bi izgradio hotel, turist se želi zabaviti i okupati u parku a šumar se brine da priroda ostane netaknuta.

Zanimljivo je bilo čuti raspravu koju su vodili učenici. Svatko je želio ostvariti svoj cilj zbog kojeg je došao u Nacionalni park Krka.

Nakon završene rasprave, u kojoj se svatko borio za svoj cilj, učenici su trebali shvatiti kako svi moraju međusobno surađivati kako bi ostvarili zajednički cilj, spasiti PLANETU ZEMLJU. Nije bilo jednostavno ali su uspjeli!

Hvala djelatnicama "Bioteke u pokretu" što je s našim učenicima provela niz zabavnih, problemskih i edukacijskih aktivnosti te hvala Općini Gola koja je financijski podržala održavanje radionice.