« Travanj 2024 »

3MATH, ekipno matematičko – kreativno natjecanje
Autor: Petar Žugec, 29. 3. 2022.

Udruga mladih koprivničkih matematičara (UMKOM) organizirala je ekipno matematičko – kreativno natjecanje pod nazivom 3MATH. Natjecanje 3MATH je potpuno drugačije od klasičnih matematičkih natjecanja.

Kroz ovo natjecanje učenici se uče timskom radu i razmjeni ideja, a to su vještine koje će im trebati u njihovoj budućnosti.  Kod učenika se potiče istraživački pristup. Rješavanjem problema kako bi došli do rješenja učenici postaju mali istražitelji. Na taj način učenici lakše stvaraju nove ideje što u konačnici vodi stvaranju trajnijeg znanje i dublje razumijevanje onoga što se uči. Također potiče se  razvoj logičkog mišljenja, stjecanje vještina koncentracije, ustrajnosti i dosjetljivosti.

Učenici OŠ Gola osvojili su prva mjesta u kategorijama Matematika u crtiću - niži razredi OŠ, Matematika u slici - 6. razred i Matematika u kuhinji - 7. razred.

U kategoriji Matematika u crtiću su se istaknuli Petra Špoljar, Maja Prečko i Šimun Požgaj.

U kategoriji Matematika u slici su se istaknuli Klara Solić, Bartol Kiš, Dorijan Kočmar.

Pohvaljeni su i radovi  Terezije Bali, Leonarda Peroša i Valentine Dombaj.

U kategoriji Matematika u kuhinji su se istaknuli Josip Kolarić. Šimun Solić i Ante Došen.

Prva mjesta u zadanim kategorijama osvojili su učenici iz: PŠ Otočka, OŠ Sesvete, OŠ Gola, OŠ Braća Radić Koprivnica te Gimnazije „Fran Galović“ Koprivnica.

Zbog kreativnosti, inovativnosti i kvalitete rada pohvaljeni su još i radovi učenika iz OŠ Gola, OŠ Pakoštana, PŠ Josipa Generalića Hlebine, te 5 rada iz OŠ Braća Radić Koprivnica.

Natjecatelji su se prijavljivali na natjecanje slanjem video uratka, plakata i stripa na zadanu temu. Svaka ekipa sastojala se od tri člana. Teme i kategorije su bile: Matematika u crtiću - niži razredi OŠ, Matematika i rekordi - 5. razred, Matematika u slici - 6. razred, Matematika u kuhinji - 7. razred, Matematika u prirodi - 8. razred, Matematika i promet - 1. i 2. razredi srednje škole.  Učenici su imali vremenski rok od dva mjeseca za izradu radova. Odaziv je bio velik. Prijavile su se ekipe iz cijele Hrvatske.

Svaki rad koji je pristigao jedinstven je na svoj način. Ocjenjivačko povjerenstvo imalo je težak zadatak. Zbog kompleksnosti tema i načina izrade, te kako bi se svaki rad procijenio od strane adekvatnih stručnjaka ocjenjivačko povjerenstvo činili su doktori znanosti s prirodoslovnih fakulteta,  diplomirani inženjeri, ekonomisti i pravnici, muzejski pedagog, profesor pedagogije i viša knjižničarka te profesori i učitelji iz struke. Članovi ocjenjivačkog povjerenstva su bili: Sanja Pakasin, Sonja Delimar,  Željka Dijanić, Tamara Srnec, Maša Zamljačanec, Ksenija Ostriž, Petra Žiga, Siniša Jelovčan, Ivan Derdić, Ljiljana Vugrinec, Ljiljana Pavleković,  Željka Zorić, Ivana Dombaj Čižmak i Robert Gortan.