Učenice: Maja Prečko, 7.a razred, Antonela Lovković, 7.b razred, Ana Bosman, 8.a razred, Lorena Matić, 8.b razred, pedagoginja, Evelina Kovačić Šimunić i ravnateljica, Violeta Pranjić, u srijedu, 16.listopada 2024.g. prisustvovale su predstavljanju međunarodnog projekta “Podizanje svijesti o rodno uvjetovanom kibernetičkom nasilju nad djevojčicama i ženama te stvaranje sigurnijeg online okruženja”. Panel rasprava, održana je u dvorani Domoljub u Koprivnici, u organizaciji županijskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova. Nositeljica ovog projekta je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, a provodi se u Hrvatskoj, Portugalu i Španjolskoj te ga podržavaju Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih i Ministarstvo unutarnjih poslova.

Predsjednica županijskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova, Verica Rupčić, koja je bila i moderator ovog panela, naglasila je kako je ovo drugi po redu panel u Republici Hrvatskoj posvećen ovoj temi, što je dokaz izuzetno dobre suradnje s pravobraniteljicom. Prisutne su pozdravili župan Koprivničko-križevačke županije, Darko Koren i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić.
Program je nastavljen video-projekcijom o rodno uvjetovanom nasilju. U panel raspravi sudjelovali su: voditeljica Službe za opće poslove Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, Mladenka Morović, voditeljica Ventra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje- CESI, Sanja Cesar, socijalna pedagoginja đurđevačke Strukovne škole, Petra Sobota Frčak, policijski službenik za kibernetičku sigurnost i digitalnu forenziku u Službi krim policije PU, Igor Grgić Lovreković, socijalna pedagoginja iz Zavoda za socijalni rad Područnog ureda Koprivnica, Mihaela Telebar i socijalna radnica iz Centra za pružanje usluga u zajednici Svitanje, Barbara Cafuk. U panel raspravi sudjelovali su i prisutni učenici koji su iznijeli svoja osobna iskustva na ovu temu.

Možemo zaključiti kako je ovo vrlo koristan projekt kojim treba uključiti što više mladih u rasprave te im skretati pozornost na ovakve teme, jer su posljedice ovakvog nasilja, za mentalno zdravlje mladih, vrlo loše. Kako je istaknuto u raspravi, žene u većem postotku doživljavaju online nasilje, više nego druge ciljane skupine, a posebno su izložene žene u javnom životu, kao i one na višim pozicijama. Treba intenzivno raditi na promicanju ravnopravnosti te poraditi na jačanju položaja žena u poslovnom svijetu, a posebno u ruralnim područjima. Svoje aktivnosti, trebamo usmjeriti na prevenciju svakog oblika nasilja.

Skip to content