« Travanj 2024 »

Mobilnost u Barceloni
Autor: Antonia Grgelić Lukčin, 21. 9. 2023.

U sklopu Erasmus+ projekta „Malim koracima do velikih europskih ciljeva“ učiteljice naše škole: Darija Kivač, Sanja Šandrovčan i Marina Živković prisustvovale su tečajevima u organizaciji Teacher Academy Barcelona. Tečajevi su se održali u razdoblju od 21. do 26.8.2023. u Barceloni.

Učiteljica Darija Kivač prisustvovala je tečaju “Bring STEAM to Life: How to Build a Markerspace” u sklopu kojega su razgovarali o Markerspaceu u školi, organiziranju, osmišljanju i pokretanju. Osim predavanja u učionici održavala se i terenska nastava na otvorenom gdje se primjenjivao rad na aplikaciji Wikiloc i mogućnost korištenja iste u obrazovne svrhe. Na tečaju je bilo ukupno 11 sudionika iz Poljske, Cipra, Francuske, Slovačke i Rumunjske te su na taj način imali priliku upoznati školski sustav u različitim zemljama. Tijekom tečaja imali su i kreativne radionice gdje su uz pomoć Lego seta trebali u grupnom radu izraditi model cirkulacije vode u zraku. Tečajem su dobili puno novih znanja, stekli nove vještine i poticaj za daljnje sudjelovanje u projektima i osmišljavanje novih kreativnih radionica.

Učiteljica Sanja Šandrovčan u sklopu Erasmus+ projekta pohađala je tečaj Introducing Yoga in Primary School. Tečaj se provodio šest dana. Kroz održana predavanja i radionice polaznici tečaja spoznali su što su mindfulness i yoga, što im je zajedničko i koje su njihove koristi te kada, što i kako ih primijeniti u radu s učenicima. Također su dobili informacije o tome gdje i kako doći do potrebnih materijala te na koji način se mogu dalje educirati vezano uz temu tečaja.

Učiteljica Marina Živković je bila na tečaju From STEM to STEAM Education: a New Learning Approach. Cilj tečaja je  multidisciplinarni pristup učenju i stjecanje vještina 21. stoljeća uvođenjem sudionika u STEAM edukaciju. Sudionici se upoznaju s načinima uključivanja učenika u aktivnosti učenja gdje se znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku, koje su osnova STEM-a, povezuje s umjetnošću i dizajnom - STEAM-om. Nastoji se povezati nastavne predmete sa stvarnim životom, razvijati međudisciplinarni dijalog, metode istraživanja i rješavanja problema. Sudjelovala je u različitim radionicama i aktivnostima te upoznala makerspaces projekte. Makerspace je radni prostor za suradnju,  unutar škole ili unutar učionice, koji služi za izradu, učenje, istraživanje i dijeljenje. Treba sadržavati pribor za stvaralačko izražavanje, umjetnost,  lego kockice… Može koristiti visokotehnološke alate i strojeve, što nije nužno. Razvijala je vještine i radila u različitim aplikacijama, posjetila muzej znanosti Museo de la Ciencia CosmoCaixa i muzej dizajna Museo del Disseny de Barcelona, čije su izloške koristili za izradu i rješavanje konkretnih zadataka. Osmišljavali smo vlastite strategije i aktivnosti za učenike kako bismo uključili STEAM u svoju nastavu. Oduševljena je tečajem, načinom poučavanja i suradnjom s voditeljicom tečaja, pristupom radu i učenju s kojim se upoznala i u kojem je i sama sudjelovala rješavanjem i izradom vlastitih zadataka.

Osim same edukacije putem tečajeva, učiteljice su imale priliku upoznati Barcelonu, prekrasan grad koji godišnje posjeti 9,7 milijuna turista. Tijekom boravka imale su priliku posjetiti: četvrt Gracia, La Sagrada Familia, Park Guell, Barceloneta, Gotička četvrt (sve znamenitosti), Casa Padrera, Olimpijski stadion, Montjuic, MNAK, žičara,  poznate ulice i trgove (Casa Batllo, Casa Vicenz, Las Ramblas….), kip Kolumba i još puno toga.

Istraživajući grad napravile su ukupno 92712 koraka i prešle ukupno 66,98 km hodajući.

Na kraju ostaje jedno divno iskustvo, upoznavanje novih ljudi, nove kulture i otkrivanje jednog divnog grada i stjecanje novih vještina. Osim učenja, razvijanja komunikacijskih vještina dobile smo poticaj za nove izazove ispred nas te shvatile da je učenje kroz vlastito iskustvo neprocjenjivo.

Učiteljice: Darija Kivač, Sanja Šandrovčan i Marina Živković