« Travanj 2024 »

Svjetski dan osoba sa Down sindromom
Autor: Helena Kovač Markov, 21. 3. 2024.

21. ožujka se obilježava Dan osoba sa sindromom Down. Simbolično se uzima taj datum baš zbog trisomije 21 kao najčešće kromosomske anomalije Down sindroma.

Prosječno jedno od 650 sve novorođene djece rađa se s Downovim sindromom, kromosomskim poremećajem koji nastaje uslijed viška jednog kromosoma ili dijela kromosoma u jezgri svake stanice tijela. Taj poremećaj sprečava normalan fizički i mentalni razvoj djeteta.

Danas 21.03.2024. su učenici OŠ Gola obilježili Svjetski dan osoba sa sindromom Down tako što su obuli različite čarape.  Uz to učenici PŠ Gotalovo su bojali i rezali narukvice s različitim čarapama, a učenici PŠ Otočka su u svom školskom vrtu povodom toga zasadili suncokret. Osobe s Down sindromom zrače ljubavlju i veseljem pa su dobili i naziv "suncokreti".

Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se potaknuti ljude za veće poštivanje njihovih prava. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba sa sindromom Down.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa skrećemo pozornost javnosti na potrebu uvažavanja različitosti, te na mogućnosti osoba s Down sindromom. Važno je pružiti podršku osobama s Down sindromom kako bi se što bolje integrirale u društvo.

učiteljica Helena Kovač Markov