« Travanj 2024 »

Najveća keramička pisanica na svijetu postavljena u Goli
Autor: Violeta Pranjić, 24. 3. 2024.

Danas, na Cvjetnu nedjelju, točno u podne, u centru Gole, u parku ispred OŠ Gola, svečano je otkrivena, jedinstvena, najveća keramička pisanica na svijetu.

Pisanicu su izrađivali učenici OŠ Gola, polaznici "Male škole keramike OŠ Gola" pod mentorstvom i umjetničkim vodstvom poznatog umjetnika iz Prekodravlja, Dragutina Ciglara.
Da je pisanica doista originalna, dokazuju podaci da je visoka metar i pol. Njena izrada započela je još u siječnju kada su nanošeni prvi slojevi gline. U završnoj fazi učenici su je oslikali keramičkim glazurama, a paljenje je izvedeno na temperaturi od 980 Celzijevih stupnjeva.

Svečanosti otkrivanja pisanice, uz mnogobrojne mještane Općine Gola i uzvanike, prisustvovali su zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije, Ratimir Ljubić, direktor Turističke zajednice područja Središnja Podravina, Nikola Cik, načelnik Općine Gola, dr. Stjepan Milinković, umjetnik i kipar, voditelj „Male škole keramike OŠ Gola“, Dragutin Ciglar i ravnateljica OŠ Gola, Violeta Pranjić koji su se prigodnim govorima i obratili nazočnima.

„Mali zbor“ OŠ Gola, pod vodstvom učiteljice Biserke Saboliček i polaznici "Male škole keramike OŠ Gola", pod vodstvom vjeroučiteljice Marine Živković, prigodnim programom, uljepšali su otkrivanje pisanice.

Hvala svima koji su doprinijeli da ova jedinstvena pisanica, najveća pisanica na svijetu, izrađena od keramike, bude izrađena i postavljena u Goli.

Hvala svima koji su prisustvovali svečanosti te što su na Cvjetnu nedjelju, odvojili malo svog dragocjenog vremena i svojim prisustvom, uljepšali ovaj jedinstveni događaj!

NAJVEĆA KERAMIČKA PISANICA NA SVIJETU